Odzimování bazénu je součástí jeho pravidelné předsezónní údržby
Každý bazén provozovaný ve venkovním prostředí v mírném zeměpisném pásmu, kde se střídají roční období, je třeba před zakončením koupací sezóny zazimovat a zjara jej opět tzv. odzimovat. V průběhu zimních měsíců zůstává v bazénu část vody, je to z toho důvodu, aby nedošlo k narušení jeho nosné konstrukce spodní vodou.
Samotné odzimování bazénu připadá v úvahu teprve tehdy, je-li venkovní teplota stabilně již kolem 13 stupňů, a především nehrozí noční trvalejší mráz. Většinou to bývá polovina dubna, záleží vždy na průběhu zimy, zda je chladnější, či naopak teplejší.
Důkladné čištění
Prvním krokem je důkladná očista dna a stěn nádrže, kde se v průběhu zimního období usazoval kal, bakterie a nečistoty. Začíná se zpravidla síťkou, která nabírá hmyz, listí, stonky trávy a větvičky, vzápětí nasadíte houbičku a speciální čistící přípravek, např. Clear Forte. Ten by měl působit na vnitřních stěnách alespoň 15 minut. Silnější nečistoty povolí jemným kartáčem. Několik hodin nechte rozvířené sedimenty sedat na dno a na závěr uveďte do provozu bazénový vysavač.
Filtrace
Teprve do čisté nádrže doplňte vodu a namontujte filtrační zařízení. Bude zapotřebí připojit hadice, čerpadlo, zkontrolovat pískovou nebo zeolitovou náplň filtru, připojit solární ohřev vody, zkontrolovat a případně dotáhnout šroubové spoje. Vodu byste měli nechat přefiltrovat alespoň 24 hodin, a jestliže hrozí přízemní mrazíky, filtraci nechte pracovat přes noc a ponechte v činnosti i solární ohřev. Písková náplň filtrů by se měla pravidelně po dvou sezónách měnit.
Úprava vody
Filtrace odstraní mechanické nečistoty, to ale neznamená, že tím proces končí. Následuje měření pH a tvrdosti vody a nasazení bazénové chemie. Navýšení pH provedete přípravky Azuro pH plus, snížení hodnoty směrem ke kyselosti naopak prostředkem označeným jako mínus.
Měření pH je naprosto prioritním krokem, bez něhož nelze chemickou očistu efektivně uplatnit. Tu lze provádět buď klasickými chlorovými tabletami, nebo pomocí solinátoru a mořské soli. Dají se využít i bezchlorové prostředky, např. ionizace. Před začátkem sezóny se však doporučuje použít tzv. chlor šok, který efektivně odstraní nahromaděné mikroorganismy z průběhu zimních měsíců.