Elektronická evidence tržeb
Tak to máme tady. EET tedy elektronickou evidenci tržeb. Jedná se o to, že údaje o každé platbě jsou online posílány na státní správu. Evidence tržeb funguje v patnácti zemích Evropské unie. Pro zajímavost, například v sousedním Slovensku je EET dobrovolné.
Za určitého předchůdce EET můžeme považovat registrační pokladny, tato myšlenka funguje v podstatě od roku 1999.
Cílem EET je
· Zvýšení daní
· Eliminace podvodných podnikatelů
· Kontrola neplatičů
Samozřejmě realita může být odlišná. Asociace podnikatelů a manažerů EET kritizuje a za příklad si bere Chorvatsko, zemi, kde byla EET založena v roce 2013 a jejíž sociálně ekonomické podmínky jsou nejvíce podobné podmínkám v České republice.
V Chorvatsku ovšem nejenže nedošlo ke zvýšení daní, ale zaniklo zhruba 20 000 drobných živností. Tento smutný trend pravděpodobně můžeme očekávat také v naší republice.
Kritika se také týká nepřipravenosti, kdy celý program nemá jasně danou strukturu a podobně jako v případě státních maturit nebo Open Card je to jedno velké faux pas a selhání.
Bohužel z jedním ze smutných dopadů bude pravděpodobně krach mnoha malých živnostníků a je to pro malé podnikatele skutečně velké riziko, které si mnozí z nich nezaslouží. EET napomůže velkým firmám zlikvidovat konkurenci malých podnikatelů. Přitom hospodářský i kulturní růst země je nebo by měl být závislý právě na produktivitě drobných živnostníků.
Je EET zlo? Zkusme nalézt alespoň hypotetické pozitivum v celé této záležitosti. Nebo nejlépe pozitiva. Zkusme si některá pozitiva nastínit
· Krach neschopných živnostníků
· Posílení strategií nadějných podnikatelů
· Posílení administrativních kompetencí u schopných živnostníků bojujících s legislativou
· Minimalizace černého obchodu a kšeftaření
To vše jsou poměrně závažné body a člověk by chtěl být optimista alespoň malou měrou a důvěřovat, že vše je i k něčemu dobré.