Prospěšnost fazolek mungo
Fazolky mungo se k nám dostaly z Číny a z Indie. Tak jako běžné fazole i tyto vytváří lusky a v nich jsou drobné zelené fazolky. Fazolky obsahují vitamíny A, B, C, K, a dále cenné a potřebné minerály, jako jsou vápník, hořčík, železo, draslík, měď, mangan, zinek a fosfor. Jsou také významným zdrojem vlákniny. Pro velký obsah rostlinných bílkovin a uplatňují v hojné míře ve vegetariánských pokrmech.
S množstvím zkonzumovaných fazolek se to nemá přehánět a je potřeba zkusit, jak bude trávící systém reagovat. Velké množství zkonzumovaných fazolek najednou může způsobit bolesti břicha, plynatost nebo jiné obtíže trávícího traktu. Pro dobré využití potřebných látek stačí zkonzumovat hrst fazolek denně.
V historii se fazole mungo začaly používat v tradiční čínské medicíně pro celkové očištění lidského organismu a snižování vysoké teploty. Postupem času se těmto fazolím začaly přiřazovat další způsoby, jak lidskému tělu prospívají. Mají schopnost pomáhat při čištění cév a opravách poškozených míst. Tím zlepšují krevní oběh. Pomáhají proti kardiovaskulárním chorobám a pravidelnou konzumací snižují krevní tlak. S vysokým obsahem polyfenolů a oligosacharidů brání vzniku rakoviny. Vítané jsou i v jídelníčku lidí trpících 2. typem diabetu. Jsou silně protizánětlivé a antimikrobiotické. Pomáhají k posílení imunity a v boji proti virům a bakteriím při nachlazení.
V gastronomii jsou nejvíce využívané v indické kuchyni a spolu s kurkumou, koriandrem, kmínem, a zázvorem dělají z každého pokrmu zdraví velice prospěšnou stravu. Stejně jako ostatní luštěniny i fazole mungo se před přípravou jídla namáčí na noc do studené vody, před přípravou se propláchnou pod tekoucí vodou. Takto si můžeme připravit například fazolovou polévku nebo pikantní fazole s cibulí a rajčatovým protlakem okořeněné česnekem a chilli omáčkou.
Pokud jde o zachování co nejlepších výživných hodnot fazolí, určitě se vyplatí nechat si semena naklíčit a konzumovat klíčky.