Vesnický kovář

Odjakživa býval v každé vesnici kovář. Měl svou kovárnu a chodili k němu nejen majitelé koňů, aby jim je okoval, ale uměl vyrobit kola pro povozy, petlice na vrata, nebo celé brány. Většinou ale vyráběl součásti pro zemědělské stroje a nářadí, na pole i do lesa. Vždyť jak by se žilo bez nožů, nůžek, seker, motyček či rýčů a krompáčů? Některý kovář, který měl i nadání na umělecké kousky, mohl vykovat meč či brnění, ale i nejrůznější kovové ozdoby na vrata či dveře. Dnešní kováři stále budou umět okovat koně, ale najdeme především ty umělecky zaměřené.

kovář

Umělecký kovář je často k vidění při hradních slavnostech nebo na vánočních trzích, protože rozžhavená výheň má v mrazivém dni své kouzlo. Máte-li chalupu nebo stylovou chatu, je kovaná ozdoba na vratech skutečnou ozdobou, která má atmosféru. Ručně kované sekery nebo meče se budou vyjímat nad krbem, nebo budou jako rekvizita sloužit při skutečným boji v rámci historických slavností. Zručný kovář vám vyková celou bránu, ale i ručně kovaná petlice na dřevěných dveřích je nádhernou dekorací.

Ruční práce jsou opět na vzestupu a lidí umí ocenit šikovnost skutečných mistrů. Kovář musí mít sílu, protože ruční kování, to je zvedání těžkého kladiva a hodiny kování na kovadlině. Je to o ohni a síle. Odměnou jsou však originální kousky do vaší sbírky nebo krásné dárky pro vaše blízké, ale třeba i pro významné obchodní partnery. Ručně kovaná dekorace může být i součástí vaší zahrady.

kovář

Máte rádi historický šerm a chodíte na hrady na nejrůznější představení? Zkuste se zaměřit na zbraně a určitě budete obdivovat krásu ručně kovaných zbraní, mečů, šavlí nebo seker, které rozhodně nejsou žádné atrapy, ale jsou to krásné kované předměty vzniklé šikovností zručného silného kováře. I vy můžete mít doma ručně kovanou dekoraci, stačí jen vymyslet, kam ji umístit. Nad krb nebo jen tak na stěnu?